Výjimečný úspěch Lenky Lukášové

Převzato z Kladenského deníku:

Lukášová doplavala do Evropy

Lenka Lukášová (foto Bohumil Kučera)

Plzeň – Na víkendových mezinárodních závodech Praha 2010 – Arena Cup v Praze-Podolí se povedl husarský kousek kladenské plavkyni Lence Lukášové.
Závodnice kladenského oddílu KSP nejen opanovala trať 200 m motýlek, ale časem 2:19,75 min. splnila limit opravňující ji ke startu na červencovém Mistrovství Evropy juniorů ve finských Helsinkách. Může tak navázat na loňský úspěch, kdy se na MEJ 2009 v Praze na stejné trati probojovala až do semifinále.

„Limit jsem určitě splnit chtěla, ale že se mi to povede takhle brzy, to jsem nedoufala. Forma mi měla kulminovat až tak za tři týdny až měsíc,“ usmívala se patnáctiletá plavkyně ze soustředění v Plzni.

Celý harmonogram přípravy proto nyní trochu předělá. Soustředit se bude na dorostenecké mistrovství ČR, ale už méně na šampionát dospělých. Do Helsinek pak zamíří v polovině července. „Na dospělé pojedu z plného tréninku, přednost bude mít Evropa,“ potvrdila Lukášová, která opět zviditelňuje kladenské plavání, jako to před ní udělalo už řada předchůdců v čele se slavným reprezentem tehdenšího Československa a posléze Kanady Janem Bidrmanem.

Svěřenkyně trenéra Martina Zikmunda však netuší, jakou má v Helsinkách naději na umístění. „Žádné porovnání tabulek neznám, takže opravdu netuším. Snad to vyjde co nejlépe,“ doufá.

A jak se vůbec dostat z kladenského bazénu do Evropy? Není to nemožné, právě Bidrman, Lukášová a řada dalších jsou toho příkladem. Za vším obvykle stála tvrdá škola bratrů Cirnfusů, ale Lukášová plave u zmíněného Martina Zikmunda. „Také je tvrdý, ale i lidský – není to tak zlé,“ usmívá se mladičká plavkyně a doplňuje, že jedním z dalších kladenských talentů je právě syn Zikmunda, také Martin.

A kam to chce budoucí žačka kladenského sportovního gymnázia v kariéře dotáhnout dál? „Nemá cenu o tom mluvit. Záleží na člověku, co chce a jaký má cíl,“ odpovídá na svůj věk až překvapivě moudře.