Úspěch Kristýny Balogové v literární soutěži

Úspěch Kristýny Balogové v literární soutěži

 

Ocenění v literární části soutěže Pohádková knížka Třídilka si byla dne 12. února 2014 převzít v budově Krajského úřadu v Praze Kristýna Balogová ze 6.A. Její příběh Majíta a její nápad byl jedním ze šestnácti příspěvků, které byly vybrány jako nejlepší ze 134 prací žáků základních škol celého Středočeského kraje. Kromě diplomu a věcných cen si Kristýna také odnesla opravdovou knížku, ve které je otištěna i její práce.

Projekt Pohádková knížka Třídilka byl vyhlášen v rámci Středočeského kraje v rámci kampaně na podporu třídění odpadu. Přes sedm set výtisků potěší děti z mateřských školek v kraji.

Kristýně gratulujeme a přejeme další úspěchy.

 

Vítězná práce s názvem: MAJÍTA A JEJÍ NÁPAD
Kdysi dávno někde daleko ve vesmíru byly dvě planety. Recyklační a třídicí planeta, na které lidé třídili a recyklovali odpad. A planeta Odpadků! Planeta Odpadků byla temná a plná odpadků na zemi i na stromech. Nebyly na ní žádné popelnice ani barevné kontejnery na plast, papír a sklo.

Jednoho dne se jedna holčička jménem  Majíta a její rodiče z planety Odpadků rozhodli, že se přestěhují na planetu Recyklace a třídění, protože jim vadil ten nepořádek kolem. Když doletěli, kam chtěli,….pusa se jim otevřela úžasem. Ještě nikdy neviděli tak nádherně čisté ulice. Všechen odpad byl v popelnicích nebo v barevných kontejnerech. Když vešli do svého nového bytu, maminka, tatínek i malá Majíta si pomysleli, že takovou krásu ještě nikdy neviděli. Byl to pro ně úžasný okamžik….

Majíta začala myslet na planetu Odpadků, kde dříve bydleli.Tak myslela, myslela a myslela, až vykřikla… „Mám nápad.“  „Mami, tati,“ volala, „mám nápad.“ „Jaký máš nápad?“ zeptala se maminka. „Co takhle kdybychom vyčistili planetu Odpadků?“ Maminka s tatínkem se na sebe záhadně podívali a přikývli. „Hm, to vůbec není špatný nápad. No ale my tři to přece nezvládneme,“ namítl tatínek. Chvilku bylo ticho a vtom maminka dostala také nápad: „Co kdybychom poprosili ostatní obyvatele planety?“

Hned druhý den ráno svolali celou planetu na náměstí, aby jim oznámili Majitin skvělý nápad.Samozřejmě všichni obyvatelé souhlasili a hned odletěli na planetu Odpadků a začali s úklidem. I obyvatelé planety Odpadků začali uklízet. Za jeden a půl týdne bylo hotovo a jako dáreček jim obyvatelé Recyklační a třídicí planety přivezli koše a barevné kontejnery, aby všechny odpadky házeli jen do nich.

Když se Majíta rozhlédla a viděla tu čistotu, napadlo ji spojit obě planety dohromady. Samozřejmě s tím obyvatelé obou planet souhlasili. Planety se spojily a od té doby se obě planety jmenují jako jedna – planeta Země. Majíta, její rodiče i všichni obyvatelé planety Země jsou šťastni díky skvělému nápadu malé holčičky Majíty.

Od té doby si lidé na planetě Zemi váží čistého prostředí a také té skvělé možnosti, že mohou recyklovat odpad.

 

 

 

Kristýna Balogová, 6. A