„První pomoc pro prvňáčky“ 7.11.2014

Středočeská záchranka rozjela ve spojení s krajem a Zentivou výukový projekt pro prvňáčky

 

Patrně nejsilnější zážitek, který určitě překonal i samotný první školní den, prožili v pátek 7. listopadu 2014 nejmladší žáci ze Základní školy Moskevská v Kladně. V trojici prvních tříd této rozdělovské školy totiž odstartoval za asistence médií projekt Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje a farmaceutické společnosti Zentiva, nad jehož realizací drží ochrannou ruku středočeský hejtman Miloš Petera.

Ten se i osobně přijel podívat na pilotní modelovou hodinu základů první pomoci, se kterými se budou v průběhu tohoto školního roku seznamovat prvňáci z celého kraje. Postupně se tak do ojedinělého edukačního programu zapojí tisíce žáčků. Aktivitu Zentivy hejtman Petera vítá. „Vzdělávání dětí je jednou ze základních povinností naší společnosti. Jsem rád, když velké firmy jako Zentiva investují svoji energii i nemalé peníze do podobných prospěšných činností,“ uvedl ke spuštění projektu Miloš Petera, který podle svých slov v tomto případě nemluví jen jako politik. „Nemůžu přeci vyloučit, že i já sám budu někdy potřebovat první pomoc, třeba i od školáčků,“ uvědomuje si hejtman Středočeského kraje.

„Z praxe mohu potvrdit, že už mnohokrát se o prvotní ošetření zraněné nebo jinak postižené osoby ještě před naším příjezdem dokázalo postarat poměrně malé dítě,“ připomněl za středočeskou záchranku její ředitel Martin Houdek. „Toto je ideální věk, kdy můžeme školáčkům začít vštěpovat nejdůležitější zásady poskytování první pomoci. Navíc je to chceme učit zábavnou formou, která sama o sobě v případě úrazu nebo bezvědomí pomůže odbourat strach vůbec někomu pomoci, což je stále velký problém u většiny dospělých lidí,“ zdůraznil ředitel Houdek.

A že se dá výuka první pomoci opravdu zvládnout tak, aby v jedné školní hodině zaujala i žáky z prvních tříd, přesvědčil všechny přítomné vedoucí školitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Marek Hylebrant. Nejdříve však malé posluchače kurzu naučil správně telefonovat na tísňovou linku 155, aby přivolaná sanitka dorazila co nejdříve a na správné místo. Pak už přišel na řadu plyšový medvěd, na kterém si po stručném výkladu děti s velkým zápalem samy vyzkoušely ošetřování rány, masáž srdce nebo dýchání z úst do úst. S medvídky se však budou setkávat i nadále. Každý ze školáků dostal na závěr hodiny speciálně pro tento projekt připravenou brožurku „První pomoc pro prvňáčky“, kde si na ilustrovaných příbězích zraněných nebo nemocných medvědů budou moci kdykoliv připomenout, jak se v konkrétní situaci zachovat.

 

 

P1250918

 

Více fotografií ve fotogalerii