Příběhy bezpráví 18.11.2014

Příběhy bezpráví

Dne 18. listopadu se na naší škole promítal film Z deníku Ivany. A, který zachycuje události roku 1989 prostřednictvím deníkových zápisů sedmnáctileté studentky. Zapojili jsme se tak do 10. jubilejního ročníku Měsíce filmu na školách, věnovaného 25. výročí sametové revoluce. Projektu, který organizuje společnost Člověk v tísni, se v republice zúčastnilo 687 základních a středních škol, z toho také 4 školy kladenské.

Jak reagovali na promítání a následnou besedu žáci 7.A a 8.B, si můžete přečíst zde:

Jsem ráda, že jsme tomuto tématu věnovali určitou pozornost. I když jsem o tom věděla dost, je dobře, že si tento den připomínáme i ve škole. Film byl dobře připraven a i paní učitelka odpovídala na doplňující otázky, což bylo skvělé.

Bylo úžasné nahlédnout do minulosti prostřednictvím filmu. Myslím, že by se tyto hodiny měly v budoucnu opakovat a stále připomínat důležité události naší vlasti. Film podnítil můj zájem o události dvacátého století. Takovéto poučné setkání jistě nebylo poslední.

Vyprávění o dřívějším životě obyčejných lidí mě velice zaujalo. Vyprávěla to sedmnáctiletá dívka, která bydlela v Praze. Bratra měla na vojně. Ulicemi procházeli policisté a bili nevinné lidi obuškem. Byl nedostatek toaletních papírů, stály se fronty na banány a na pomeranče. Tento příběh byl velice pěkně zpracován. Lidé v té době to neměli lehké… Moc se mi to líbilo!

Projekt Příběhy bezpráví se mi velice líbil. Byl zajímavý. Dozvěděli jsme se spoustu nových a zajímavých věcí, které nám přijdou i vtipné (fronta na toaletní papír, banány…), ale přitom v té době to bylo velice těžké. Můžeme teďka svět pozorovat jinýma očima.

Dříve jsme věděli o roku 1989 pouze obecné informace a díky tomuto projektu víme věci dopodrobna. Dozvěděli jsme se o demonstraci, o frontách na banány… Všichni museli chodit na prvomájový průvod a do cizích zemí se nesmělo cestovat s pasem i občanským průkazem najednou…

Foto – viz  fotogalerie