Mistr slova – 2014

Mistr slova – 2014

P1230613 P1230820

Další foto viz fotogalerie

 

21. února jsme si i na naší škole připomněli Mezinárodní den mateřského jazyka. Pro 2. stupeň již počtvrté, pro děti ze 3. -5. tříd podruhé proběhla v hale soutěž nazvaná Mistr slova.

Cesta za večerníčky

Třída 9.A připravila pro nejmladší spolužáky program, ve kterém se mohli setkat s nejznámějšími postavičkami z večerníčků: Maxipsem Fíkem, Machem a Šebestovou, králíky z klobouku Bobem a Bobkem, největší uspávací peřinou Kanafáskem, Patem a Matem a také s Večerníčkem samotným. Díky kouzelnému sluchátku dostávali soutěžící, nominovaní za jednotlivé třídy, zapeklité úkoly. Poradili si výborně a všem rozhodně patří uznání za odvahu a za pěkné výkony.

A jak soutěž dopadla?

Blahopřejeme k úspěšné účasti Jakubu Remešovi ze 3.A, Adéle Rybkové z 5.B,Adéle Berkové z 5.C, a Anežce Majerové ze 3. A. Stupně vítězů obsadili: 3. místo – Jaroslav Chlad ze 4.A, 2. místo – Adéla Rogulová z 5.A a vítězkou se stala Kateřina Kvardová ze 4.B.

Jedním z úkolů bylo odpovědět na otázku: Co dělá večerníček, když děti spí? Posuďte sami, jakou mají děti fantazii…

„Pomáhá dětem, aby měly hezké sny, navštěvuje děti ve snech, přemýšlí, jak by děti rozveselil, hraje si v Zemi pohádek…. jezdí na koloběžce, připravuje a chystá pohádky…maluje si nebo píše, povídá si s postavičkami…. může taky spát….kontroluje toho, kdo nespí a připravuje novou pohádku…. nakrmí koně, omyje auto, přitankuje benzín, přifoukne gumy na kole… hraje s měsíčkem karty (když prohraje, čte mu pohádky, když vyhraje, měsíc ho povozí…hlídá dětem sny, hraje si s hvězdičkami na honěnou a na schovávanou,… rovná papíry, které rozházel…připravuje pohádku na další den…odpočívá v Archivu České televize….“

Soutěžící také měli připravené ukázky – scénky z večerníčků, které secvičili se svými spolužáky. Třeba ta o Maxipsu Fíkovi a o tom, jak šel do školy, byla nejen výborně zahraná ode všech účastníků, ale velice pěkné byly i kostýmy a rekvizity.

V rámci této akce také vznikl nástěnný maxiplakát s obrázky postaviček z večerníčků, potěšili nás jím žáci 3.A.

 

Druhý stupeň si v programu připomněl nejen Mezinárodní den mateřského jazyka, ale i některé další mezinárodní dny, které se v průběhu roku slaví. Třeba Mezinárodní den vody, který si letos připomínáme i v samostatném mezinárodním projektu Waterworks. Ale i některé dny kurióznější – například Mezinárodní den trpaslíků nebo Mezinárodní den velryb, tuleňů a lachtanů…

Výsledky kategorie 6. – 7. ročníků:

 1. místo – Jana Tomešová, 6.B
 2. místo – David Seidl, 6.C
 3. místo – Klára Červenková, 7.C
 4. místo – Jáchym Červený, 7.B
 5. místo – Robert Samek, 6.C
 6. místo – Jan Valta, 7.A

Výsledky kategorie 8. – 9. ročníků:

 1. místo – Tomáš Kolek, 9.A
 2. místo – Aneta Olarová, 9.B
 3. místo – Matěj Nový, 8.A
 4. místo – Kateřina Opatřilová, 8.B
 5. místo – Michaela Kvapilová, 9.C

Všem zúčastněným děkujeme za předvedené výkony.

 

Ukázka jednoho z úkolů:

Aliterace – stylistická figura – každé slovo textu začíná stejným písmenem.

Máma má malé měsíční mládě medvídka mývala. Malý mýval má moc malý mozek, musí myslet pomalu

Maminka mohla mrazit meruňky, místo meruněk mrazila mléko.

Může mít mrož moc mozolů?

Jednoduché? Zkuste si to, když na zpracování máte třeba pouhou minutu!