Haloween

Halloween je lidový svátek, který se slaví 31. října. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, dále čarodějkyduchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd.   V České republice nejde sice o tradiční svátek, ale na mnoha místech ho využívají zejména děti pro zábavu a oddech.

Nejinak tomu bylo i v naší škole. Devátá třída si pro děti z prvních až třetích tříd připravila dobrodružnou stezku odvahy s plněním úkolů, ze kterých šel občas mráz po zádech. Nejprve měly děti za úkol vyjmenovat a vzpomenout si na slova začínající od určitého písmene a zarecitovat báseň. V kotlíku připravovaly nápoj z blíže jim neurčených surovin, který měly za úkol vypít – pro některé to byla úloha nesnadná, neboť si pod přísadami představovaly ledasco… Mezi další úkoly patřilo hledání zapadlých čarodějnických pohárků v roští, trefování se míčkem na cíl či zapamatování si devíti ingrediencí, které bylo nutno vhodit do kotlíku a pořádně zamíchat (tedy v překladu – děti dostaly instrukce, jak postupovat po trase a jak se mají chovat v lese, což si musely řádně zapamatovat).

Na tuto stezku odvahy se vydávaly postupně třídy od 1.A po 3.C. Než tedy na jednotlivé třídy přišla řada, bylo na nich, jak s čarodějnickým dnem naloží.

Naše 3.B se po předchozí domluvě celá proměnila v doupě kouzelníků, čarodějnic a strašidelných stvoření. A že i v takovémto převlečení se dá učit, to jsme se snadno přesvědčili. Zajímavé bylo sledovat, jak celá třída strašidel odříkává zpaměti násobilku osmi či devíti. To se nestává každým dnem, aby se zezadu z lavice hlásil kostlivec Kája – „Paní učitelko, já už to mám spočítané!“ (Ani paní učitelka dnes nebyla „ve své kůži“… – pozn. aut.) V přední lavici seděla jedna oranžová dýně Anička, která se bála, aby jí nikdo nevyřezal. A bezva čarodějky Miška a Anetka s velkými klobouky, které zdobili pavoučci. V lavicích u okna zase seděli strašidla, které šlo jen těžko identifikovat …

A jak krásně šlo všem těmto strašidýlkům odříkání vyjmenovaných slov po B. Zatím sice neví, jaký je rozdíl mezi být a bít, ale brzy se to dozví. Ale to už nebudou jako ta strašidla. Alespoň ne v převlekách…

Hana Jelínková a 3.B

Fotografie najdete ve Fotogalerii