Exkurze Praha – 5.A, 5.B

U příležitosti 100. výročí založení ČR se žáci 5. A a 5. B rozjeli do Prahy, aby si prohlédli reprezentační místnost Pražského hradu. Ve vlastivědě se žáci letos učí o rozpadu Rakouska – Uherska a vzniku samostatného Československa, a tak výstava příjemně rozšířila právě probírané učivo.

Cestou na Hrad jsme se zastavili u Lorety, která se může pochlubit největší historickou chrámovou zvonkohrou. Zvonkohru jsme bohužel neslyšeli, protože hraje pouze v celou hodinu.

Počasí nám přálo, nevadilo nám, že jsme posvačili na lavičkách Hradčanského náměstí.

S trochou napětí jsme prošli bezpečnostními rámy a nechali batohy projet rentgenovým tunelem (nebo přenechali prohlídku ostraze). Se zájmem jsme si potom prohlédli sály, kde prezident republiky přijímá zahraniční hosty, jmenuje ministry, soudce a generály, případně pořádá státní večeře. Velmi se nám líbila ukázkově prostřená prezidentská tabule s novými vázami, které nechal pan prezident vyrobit v českých sklárnách u příležitosti 100. výročí založení ČR a věnoval je jako dar Hradu.

V některých sálech na nás čekali průvodci nebo průvodkyně, kteří nám krátce vyprávěli, k jakým účelům sál slouží, menší salónky jsme jsme si prohlédli bez průvodce, na chodbách jsme obdivovali vzácné gobelíny. Během prohlídky jsme se cítili bezpečně, všude postávali příslušníci Hradní stráže ve slavnostních uniformách.      

 

Mgr. Zdychová, Mgr. Kottnerová