Exkurze Chyše 8.A, 9.BExkurze : Chyše  9.B, 8.A

Třídy  9.B a 8.A se vydaly na exkurzi , ve které navštívily zámek v Chýši a stáje Josefa Váni, legendárního žokeje a osminásobného vítěze Velké Pardubické.

Ve stájích Josefa Váni jsme si prohlédli koně, kteří také získali mnohá ocenění. Na začátku jsme mu ale  popřáli k jeho 59. narozeninám. A poté jsme se podívali na koně, o které  pan Váňa pečuje.  Roches Cross vyhrál Derby jako nejlepší 3letý kůň. Taro zase  poběží Cenu prezidenta. Setkali se tam i s bratrem Sixteen, která neměla  daleko k vítězství letošní Velké Pardubické. Od milého průvodce jsme se dozvěděli o pyramidě, která dodává pozitivní náladu jak koním, tak i žokejům.  My jsme se samozřejmě museli přesvědčit  a opravdu se nám nálada zvedla. Také jsme se podívali na kolo, ve kterém koně chodí, aby si udržovali dobrou kondici. Nakonec jsme zhlédli ocenění pana Váni z Velké Pardubické.  Další zastávkou byl zámek v Chyši.

Zámkem nás prováděla průvodkyně, paní Ložanská. Dozvěděli jsme se, že byl zestátněn po 2.světové válce. Také byl přestavěný na renesanční zámek.. Na zámku  pobýval Prokop I. Lažanský a poté zde učil i Karel Čapek. Nejvzácnější malbou na zámku je freska  autora Petra Brandla. Pořádají se zde všelijaké akce, např. vánoční nebo hudební koncerty. Po prohlídce jsme zašli do restaurace, kde jsme neodolali pokušení a ochutnali místní palačinky. Poté jsme navštívili zámecký park. Jelikož nebylo úplně teplé počasí, ač sluníčko svítilo, tak jme vyrazili zpátky do Kladna.

I přes  chladné počasí se nám exkurze líbila a užili jsme si ji. Velkou vzpomínkou zůstane v nás setkání s p. Váňou. Vždyť komu se podaří mluvit s legendu dostihu?