Conference Comenius v irském Carndonagh

Dne 5.4.2014 jsme ve složení Aneta Olarová, Kamila Sokolíková, Michal Kvarda, Tomáš Kolek, Mgr. Lenka Kučerová a Mgr. Michaela Kottnerová odletěli z pražského Letiště Václava Havla přímo na irské letiště v Dublinu.

Uvítali jsme na zdejší poměry vlídné počasí a změnu času o hodinu zpět. Cesta byla velmi únavná, tak jsme ihned zamířili do hotelu Travelodge Airport Hotel.

V neděli 6.4.2014 jsme si mohli přispat. Po vydatné snídani, kterou jsme si přivezli z domu, jsme autobusem zamířili do centra, kde jsme na hlavním autobusovém nádraží nechali kufry a vydali jsme se do víru velkoměsta. Jako první jsme se podívali na velmi prestižní univerzitu Trinity College.

Poté jsme se vydali na Grafton Street, což je jedna z nejluxusnějších ulic v Evropě, kde jsme se mohli rozdělit do dvojic a prohlédli jsme si  všechny obchody a velmi talentované pouliční umělce.

Po rušné Grafton Street jsme navštívili výrazně klidnější, zelený St. Stephen’s Green Park  založený roku 1663. Viděli jsme zde nejstarší dům v Dublinu. Kde bydlí správce parku.

Odešli jsme z parku a zavítali jsme na Busaras Bus Station, kde jsme se setkali s našimi partnery ze Španělska.

Pokračovali jsme do LondonDerry. Po velmi zdlouhavé a namáhavé cestě jsme se pozdě večer setkali s našimi hostitelskými rodinami.

Aneta Olarová s Michalem Kvardou byli ubytovaní u Debbie McLaughlin, Kamila Sokolíková byla ubytována u Chelsea Stevens a Tomáš Kolek u Leoni Doherty. Rodiny nás uvítali velmi vstřícně.

V pondělí 7.4.2014 od 9:00 do 16:30 hodin jsme byli ve škole v Carndonagh. Studenti této školy mají školní uniformy. Zatím jsme do Irska dorazili pouze my a Španělé. Seznamovali jsme se s irskými studenty, učiteli a prohlédli jsme si většinu tříd. Večer dorazili další zástupci partnerských zemí. Po rychlém seznámení jsme se odebrali do domů našich hostitelských rodin.

Další den 8.4.2014 jsme dopoledne strávili ve škole. Prezentovali jsme naše video ze Dne vody. Ostatní země měli také připravené videa o tom, jak využíváme vodu. Viděli jsme a vyzkoušeli si irské tance například “Sugar Donkey”. Před obědem jsme byli svědky módní přehlídky, jejíž exponáty vytvořili studenti například z panenek Barbie.

Odpolední program ve škole byl mnohem pestřejší. Studenti nám vysvětlili základy her Hurling & Gaelic. Hurling je kombinace tenisu a fotbalu. Hraje se s širokou dřevěnou raketou. Gaelic je irský druh fotbalu, kde se používají i ruce. Večer jsme strávili v rodinách se svým vlastním individuálním programem.

Dne 9.4.2014 jsme navšívili město LondonDerry a prohlédli jsme si místní pamětihodnosti. Viděli jsme místní akvárium a muzeum ryb Riverwatch.

Odpoledne jsme strávili na pláži. U moře bylo trochu chladněji, než ve městě, ale my byli připraveni i na horské podmínky.

Ve čtvrtek 10.4.2014 jsme si vyzkoušeli kayaking a sailing díky společnosti JUST KAYAK. V kayacích se Kamča, Michal a Tomáš vydali na krátkou projížďku až k nedalekému přístavu. Měli větší štěstí, než jeden francouzský student a jeden z instruktorů, kteří se převrhli do ledové vody. Sailing vyzkoušela z České republiky pouze Aneta Olarová. V loďce jelo sedm lidí. Prvních pár minut bylo poklidných. Poté se řidič rozhodl vystřelit si z posádky a nahnul loďku tak, že byla kolmo k hladině vody. Zopakoval to ještě párkrát, dokud nebyla loďka plná vody a musel přijet asistenční člun, aby jim pomohl vylít vodu z loďky. Všichni jsme byli šťastní, že jsme zdraví vylezli ze studeného moře. Dali si oběd a jeli jsme zpět do domů našich hostitelských rodin.

11.4.2014 v pátek jsme do školy přijeli s našimi kufry. Bylo opravdu dojemné vidět, jak se všichni loučí s tím, že už se možná nikdy neuvidí. Ze školy jsme odjeli zpět do LondonDerry, kde jsme nastoupili do autobusu, který nás dovezl do Dublinu. Zde jsme strávili celé odpoledne prohlídkou města. Vrátili jsme se do našeho hotelu.

12.4.2014. Den odjezdu. Ráno jsme dobalili kufry a jeli jsme autobusem na letiště.

Tak skončil náš pobyt v Irsku. Máme spoustu nových zkušeností, přátel a vědomostí.  Tento zážitek byl pro nás všechny nezapomenutelný.

Zapsali žáci 9.B + 9.A